Image Description

Gorska kolesa za ljubitelje adrenalina

Poznamo več vrst koles, ki se med seboj razlikujejo po vrst uporabe: mestna kolesa so tako namenjena vožnji po mestu, medtem ko se za nakup gorskih koles odločijo posamezniki, ki imajo namen voziti po gorskih poteh. S tem je mišljeno, da so gorska kolesa namenjena vožnji po zahtevnih poteh, ki imajo več vzponov in spustov. Z gorskimi kolesi se načeloma ne vozi po asfaltiranih poteh in temu primerna je tudi njihova konstrukcija. Pri gorskih kolesih je zaradi načina vožnje potrebno izbrati primeren model. Na trgu je ogromno modelov, ki se poleg tega, da se ločijo od ostalih vrst koles, gorska kolesa ločijo tudi med seboj.

Značilnosti gorskih koles

Gorska kolesa se od ostalih vrst koles razlikujejo kar v nekaj lastnostih. Za njih se odločajo tisti, ki se bodo vozili po neravnih in zahtevnih poteh. Mestno ali treking kolo pri takih površinah ne prideta v poštev. Za gorska kolesa je značilno, da gre za bolj robustna kolesa. Opremljena morajo biti z gumami, ki imajo dober oprijem in so debelejše od klasičnih. Prav tako mora biti primerno vzmetenje in še posebej kvalitetne zavore, da je vožnja s kolesom varna. Pri nakupu gorskih koles veliko vlogo igrajo gume, ki se med seboj razlikujejo po velikosti in uporabi.

Okvirji pri gorskih kolesih

Okvir pri gorskem kolesu mora biti robusten in čvrst. Že na splošno, bo okvir pri gorskem kolesu oblikovan tako, da bo vožnja po neravnih površinah bolj udobna. Tako kot pri vseh vrstah koles, se tudi tukaj delijo moška in ženska gorska kolesa. To je seveda zato, ker je oblika okvirja malenkost drugačna in vpliva na to, da je vožnja še bolj udobna.

Okvirji gorskih koles so izdelani samo iz najkvalitetnejših materialov. Pogosto se uporablja aluminij. Gre za material, ki je trpežen, vseeno pa ne preveč težak. Tako teža ne otežuje vožnje s kolesom, vseeno pa pripomore k udobju med vožnjo. Okvir je treba vzdrževati, da se na njem ne začenja nabirati rja.

Kvalitetne zavore

Pomembna lastnost, ki jo morajo imeti gorska kolesa so kvalitetne zavore. Brez tega je vožnja z gorskim kolesom izjemno nevarna in lahko pride do večjih poškodb. Redno je treba pregledovati zavore, če še vedno delujejo, kot bo morale.

Najbolj pogoste zavore pri gorskih kolesih so klasične oziroma v-brake. Gre za zavore, ki omogočajo dobro zavorno moč zaradi daljših čeljusti. Tako zagotavljajo ustrezno zaviranje ob spustih. Prav tako so take zavore enostavne in cenovno ugodne za vzdrževanje oz. servis. Njihova moč se zmanjša pri stiku z vodo, zato je treba dodatno paziti v primeru dežja.

Gume pri gorskih kolesih

Pri gorskih kolesih se načeloma loči tri velikosti gum, med katerimi lahko izbirate. 26 colske gume so najmanjše. Za njih se odločajo začetniki in nižje osebe. Gorska kolesa s temi gumami so lažja in omogočajo enostavno upravljanje s kolesom. Zaradi tega imajo tudi odlične pospeške.

Naslednja velikost so 27,5 colske gume. Te gume so primerne za vse vrste terenov. Te so že bolj priljubljene gume za izkušene kolesarje in ponujajo dober oprijem s podlago. Glede na višino kolesarja, so 27,5 colske gume primerne za osebe srednje rasti.

Med najbolj popularne gume za gorske kolesarje pa spadajo 29 colske gume. Med vsemi tremi imajo te najboljši oprijem s podlago, saj so tudi najdebelejše. Zaradi tega imajo kolesarji gorskih koles s temi gumami najboljšo kontrolo nad kolesom. Z njimi je vzpon najlažji, pa čeprav je zaradi njihove velikosti kolo težje.

Varnost pri vožnji

Pri vožnji z vsemi vrstami koles je treba paziti na varnost. Zaradi površine in težavnosti, pa je za gorska kolesa to treba še dodatno poudariti. Uporaba čelade je obvezna. Poleg tega pa je ključnega pomena tudi primerna obleka in obutev.

Poudariti je treba tudi, da je z gorskim kolesom priporočljiva vožnja po tistih gorskih in gozdnih poteh, k so označene. Tako ste lahko prepričani, da gre za varne poti.